2017 Northern Lakes Conference Boys’ Track Team

by | Jun 10, 2017 | Headlines, RRSN News | 0 comments

Final Round-Robin Standings/Points Awarded

Warsaw                                   7-0       = 8 Points

Goshen                                    6-1       = 7 Points

Northridge                              5-2       = 6 Points

Concord                                  4-3       = 5 Points

NorthWood                             3-4       = 4 Points

Elkhart Memorial                    2-5       = 3 Points

Plymouth                                 1-6       = 2 Points

Wawasee                                 0-7       = 1 Point

Championship Meet Points Awarded         Total Team Points/NLC Place     

8 = Warsaw                                                     1st Place = Warsaw                  16 Points

7 = Northridge                                                            2nd Place = Northridge            13 Points

6 = NorthWood                                              3rd Place = Goshen                  12 Points

5 = Goshen                                                      4th Place = NorthWood           10 Points

4 = Concord                                                    5th Place = Concord                 9 Points

3 = Plymouth                                                  6th Place = Plymouth                5 Points

2 = Elkhart Memorial                                      6th Place = Elkhart Memorial  5 Points

1 = Wawasee                                                   8th Place = Wawasee               2 Points

Conference Champions  =  Warsaw

Coach of the Year =  Matt Thacker, Warsaw

All-Conference

Concord = Salvador Escamilla

Elkhart Memorial =

Goshen = Andy Wang, Brock Tauteris, Lucas DeMoya

Northridge = Tanner Sallee, Noah Detwiler, Andy Kauffman, Logan Riffell, Ben Zuercher, James Dugle, Christian Kauffman, Jacob Lackey, Bailey Lang

NorthWood = Jacob Stump, Bronson Yoder, Brayton Yoder

Plymouth = Nate Patterson

Warsaw = Rane Kilburn, Zeb Hernandez, Will McGarvey, Alijah Wade, Tristan Larsh

Wawasee = Luke Griner

Honorable Mention

Concord = Caleb Smith

Elkhart Memorial = Wisdom Chigwada

Goshen =  Josuel Sanchez, Zach Oyer

Northridge =  Nathan Weaver

NorthWood =  Austin Shapland

Plymouth = Caleb Koss

Warsaw = Justin Fleming

Related Content

Jun 16 2024

Bases-Loaded Walk Lifts Lake Central in 12-Inning Marathon

Anna Kayser, Special to IHSAA.org INDIANAPOLIS - It took a while – 12 innings in 3 hours and 46 minutes, to be exact, as the longest game by innings in IHSAA State...
Jun 16 2024

Gavin Jackson throws first no-hitter, Providence takes 2A crown

Rich Torres, Special to IHSAA.org INDIANAPOLIS – Providence’s Gavin Jackson took the mound for the bottom of the seventh inning on Saturday completely oblivious....
Jun 15 2024

New Prairie’s big fourth inning secures first state title

Anna Kayser, Special to IHSAA.org INDIANAPOLIS - Down to his final strike with two outs in the fourth inning, New Prairie sophomore Reed Robinson laced a two-run single...
Jun 15 2024

Barr-Reeve “finished the job”, wins first baseball crown

Rich Torres, Special to IHSAA.org INDIANAPOLIS – Third time was the charm for the top-ranked Barr-Reeve Vikings on Friday night at Victory Field in downtown...
Jun 11 2024

Valpo Athletics Mourns the Passing of Janet Drew; Celebration of Life to be Held at ARC on Saturday, June 15

Valpo Athletics Mourns the Passing of Janet Drew; Celebration of Life to be Held at ARC on Saturday, June 15 The Valparaiso University Department of Athletics is...