Positively Promoting the Student Athlete Since 1992

2021 Softball Opening Round Schedule
May 20, 2020

Fayette Bracket
Fayette, Mo. | TBA | Hosted by Central Methodist (Mo.)

Teams
1. Central Methodist (Mo.)
2. College of Idaho
3. Freed-Hardeman (Tenn.)
4. Ottawa (Ariz.)

Game 1 Central Methodist (Mo.) vs. Ottawa (Ariz.)

Game 2 Freed-Hardemann (Tenn.) vs. College of Idaho

Ashland Bracket
Ashland, Ore. | TBA | Hosted by Southern Oregon

Teams
1. Southern Oregon
2. Morningside (Iowa)
3. Hope Interntional (Calif.)
4. St. Katherine (Calif.)

Game 1 Southern Oregon vs. St. Katherine (Calif.)

Game 2 Hope International (Calif.) vs. Morningside (Iowa)

Oklahoma City Bracket
Oklahoma City, Okla. | TBA | Hosted by Oklahoma City
Tournament website| DakStats Tournament Website

Teams
1. Oklahoma City
2. Midland (Neb.)
3. Ottawa (Kan.)
4. Dickinson State (N.D.)

Game 1 Oklahoma City vs. Dickinson State (N.D.)

Game 2 Ottawa (Kan.) vs. Midland (Neb.)

Chickasa Bracket
Chickasa, Okla. | TBA | Hosted by Science & Arts (Okla.)

Teams
1. USAO (Okla.)
2. Grand View (Iowa)
3. Concordia (Neb.)
4. Bethany (Kan.)

Game 1 Science & Arts (Okla.) vs. Bethany (Kan.)

Game 2 Grand View (Iowa) vs. Concordia (Neb.)

Columbia (Mo.) Bracket
Columbia, Mo. | TBA | Hosted by Columbia, Mo.
Teams
1. Columbia (Mo.)
2. Marian (Ind.)
3. Indiana-Southeast
4. Mount Mercy (Iowa)

Game 1 Columbia (Mo.) vs. Mount Mercy (Iowa)

Game 2 Indiana-Southwest vs. Marian (Ind.)

Bowling Green, Ky. | TBA | Hosted by Neutral Site
Teams
1. Indiana Wesleyan
2. Campbellsville (Ky.)
3. Olivet Nazarene (Ill.)
4. Aquinas (Mich.)

Game 1Indiana Wesleyan vs. Aquinas (Mich.)

Game 2 Olivet Nazarene vs. Indiana Wesleyan

Columbia (Ky.) Bracket
Columbia, Ky. | TBA | Hosted by Lindsey Wilson (Ky.)

Teams
1. Lindsey Wilson (Ky)
2. St. Xavier
3. Madonna (Mich.)
4. Brenau (Ga.)

Game 1 Lindsey Wilson (Ky.) vs. Brenau (Ga.)

Game 2 Madonna (Mich.) vs. St. Xavier

Lawrenceville Bracket
Lawrenceville, Ga. | TBA | Hosted by Georgia Gwinnett
Teams
1. Georgia Gwinnett
2. Rio Grande (Ohio)
3. Milligan (Tenn.)
4. Georgetown (Ky.)

Game 1 Georgia Gwinnett vs. Georgetown (Ky.)

Game 2 Milligan (Tenn.) vs. Rio Grande (Ohio)

Hattiesburg Bracket
Hattiesburg, Miss. | TBA | Hosted by William Carey (Miss.)
Teams
1. William Carey (Miss.)
2. Central Baptist (Ark.)
3. Truett McConnell (Ga.)
4. Houston-Victoria (Texas)

Game 1 William Carey (Miss.) vs. Houston-Victoria

Game 2 Central Baptist vs Truett McConnell

Waleska Bracket
Waleska, Ga. | TBA | Hosted by Reinhardt (Ga.)
Teams
1. Oregon Tech
2. Coastal Georgia
3. Reinhardt (Ga.)
4. Cottey (Mo.)

Game 1 Oregon Tech vs. Cottey (Mo.)

Game 2 Reinhardt (Ga.) vs. Coastal Georgia