Positively Promoting the Student Athlete Since 1992

Big Ten Honors 54 Boilermaker Distinguished Scholars

The Boilermakers had eight student-athletes with perfect 4.0 GPA’s

ROSEMONT, Ill. – The Big Ten Conference announced Wednesday the 1,016 students competing in intercollegiate athletics who received the Big Ten Distinguished Scholar Award, including 54 members of the Purdue athletics squads. The list features students from all 14 conference institutions and 38 sports who posted a minimum grade-point average (GPA) of 3.7 or higher for the 2016-17 academic year.

 

This year’s list of honorees includes at least 155 students with a flawless 4.0 GPA in 2016-17, including Boilermakers Bree Horrocks, Jimmy Herman, Ted Curtiss, Grace Hernandez, Hanna House, Luke Lewis, Susan Hubbard and Amy Poynter. Purdue’s list of 2017 award recipients features degrees in a variety of diverse fields including mechanical engineering, biomedical engineering, speech, language and hearing sciences, biological engineering, chemistry, biology, economics, mass communication, actuarial science, finance and more.

 

Big Ten Faculty Representatives established the Distinguished Scholar Award in 2008 to supplement the Academic All-Big Ten program. Similar to the Academic All-Big Ten honor, Distinguished Scholar Award recipients must be letterwinners in at least their second academic year at their institution. However, the Distinguished Scholar Award encompasses only students with a minimum GPA of 3.7 or higher for the previous academic year, excluding summer school. The Academic All-Big Ten threshold is a cumulative GPA of 3.0 or higher for a student’s academic career.

 

Name                                                    Sport                                                     Year       Major

Evan Kennedy                                   Baseball                                               Jr.           Finance

Alec Olund                                          Baseball                                               Jr.           Organizational Leadership

Bree Horrocks                                   Women’s Basketball                      Jr.           Psychological Sciences

Bridget Perry                                     Women’s Basketball                       Sr.           Biomedical Engineering

Jeremy Craven                                  Men’s Cross Country                      Jr.           Computer Science

Gabrielle Broschard                         Women’s Cross Country                Jr.           Animal Sciences

Jenna Halderman                             Women’s Cross Country                So.          Applied Exercise & Health

Reagan Lear                                        Women’s Cross Country                Jr.           Movement & Sport Sciences

Renee Studt                                       Women’s Cross Country                Jr.           Accounting

Sarah Tyler                                          Women’s Cross Country                Sr.           Chemistry

Jimmy Herman                                 Football                                               Sr.           Actuarial Science

Jacob Herr                                           Football                                                So.          Movement & Sport Sciences

Jake Replogle                                     Football                                                Sr.           Management

Bearooz Yacoobi                               Football                                                So.          Building Construction Management Technology

Ashley Yarbrough                             Women’s Golf                                   Jr.           Movement & Sport Sciences

Erika Arkans                                       Women’s Soccer                               Jr.           Public Health

Katie Bittner                                       Women’s Soccer                               Sr.           Elementary Education

Gabby LaMere                                   Women’s Soccer                               Jr.           Selling & Sales Management

Christa Szalach                                  Women’s Soccer                               Sr.           Public Relations & Strategic Communication

Erika Yohn                                           Women’s Soccer                              Jr.          Mass Communication

Morgan Cavinder                              Softball                                                 Jr.           Management

Maya Hughes                                     Softball                                                 Jr.           Human Services

Marat Amaltdinov                            Men’s Swimming & Diving            Jr.           Economics

Josh Brooks                                        Men’s Swimming & Diving            Sr.           Electrical Engineering

Alex Close                                            Men’s Swimming & Diving            So.          Health Science Preprofessional

Ted Curtiss                                          Men’s Swimming & Diving           Sr.           Materials Science & Engineering

Josh Ehrman                                       Men’s Swimming & Diving            Sr.           Aviation Technology

Grant Lewis                                        Men’s Swimming & Diving            So.          Industrial Engineering

James Nguyen                                   Men’s Swimming & Diving            Sr.           Electrical Engineering

Jake Thomas                                       Men’s Swimming & Diving            Jr.           Biomedical Engineering

Alex Toetz                                           Men’s Swimming & Diving            Sr.           Movement & Sport Sciences

Danielle Auckley                               Women’s Swimming & Diving     So.          Law & Society

Alex Clarke                                          Women’s Swimming & Diving     So.          Speech, Language & Hearing Sciences

Alex Ford                                             Women’s Swimming & Diving     Jr.           Biomedical Engineering

Grace Hernandez                             Women’s Swimming & Diving    Sr.           Biology

Rachel Ho                                            Women’s Swimming & Diving     Jr.           Biology

Hanna House                                     Women’s Swimming & Diving    Jr.           Biology

Meagan Lim                                       Women’s Swimming & Diving     Sr.           Materials Science & Engineering

Hannah Manger                                Women’s Swimming & Diving     Sr.           Human Services

Leah Ritsema                                     Women’s Swimming & Diving     Sr.           Organizational Leadership

Andjela Djokovic                              Women’s Tennis                              Sr.           Biochemistry

Jeremy Craven                                  Men’s Track & Field                         Jr.           Computer Science

Luke Lewis                                          Men’s Track & Field                        Jr.           Chemistry

Gabrielle Broschard                         Women’s Track & Field                  Jr.           Animal Sciences

Jenna Halderman                             Women’s Track & Field                  So.          Applied Exercise & Health

Micaela Hazlewood                         Women’s Track & Field                  Jr.           Movement & Sport Sciences

Susan Hubbard                                 Women’s Track & Field                 So.          Biological Engineering

Reagan Lear                                        Women’s Track & Field                  Jr.           Movement & Sport Sciences

Devon Pessler                                    Women’s Track & Field                  So.          Mechanical Engineering Technology

Amy Poynter                                     Women’s Track & Field                 Sr.           Movement & Sport Sciences

Renee Studt                                       Women’s Track & Field                  Jr.           Accounting

Sarah Tyler                                          Women’s Track & Field                  Sr.           Chemistry

Ashley Evans                                      Women’s Volleyball                        Jr.           Mechanical Engineering

Linnea Rohrsen                                 Women’s Volleyball                        Jr.           Speech, Language & Hearing Sciences