Positively Promoting the Student Athlete Since 1992

Big Ten Names 78 Wolverines as Distinguished Scholars

ANN ARBOR, Michigan — The Big Ten Conference office announced the 2016-17 Distinguished Scholars on Wednesday (July 6), with 78 University of Michigan student-athletes earning recognition for their work in the classroom over the last year.

 

The 78 Distinguished Scholars are the most in school history, 12 more than the previous record of 66 set last year. It is the seventh straight year U-M has increased its total with 66 in 2016, 57 in 2015, 55 in 2014, 53 in 2013, 49 in 2012 and 37 in 2011.

 

The list includes student-athletes who recorded a minimum grade-point average of 3.7 or higher for the previous academic year. The Wolverines’ list is comprised of 24 men and 54 women across 23 sports. Women’s Track & Field led all programs with 11 selections.

 

Leading the way for U-M is NCAA Elite 90 Award winner PJ Ransford (Men’s Swimming & Diving) and CoSIDA Academic All-American of the Year Erin Finn (Women’s Track & Field). Nicole Artz (Women’s Gymnastics) was also a CoSIDA Academic All-American, joining Ransford and Finn.

 

Ten individuals recorded an unblemished 4.0 GPA over the last academic year. They are Finn (Women’s Cross Country and Track & Field), Kieran Gallagher (Women’s Cross Country and Track & Field), Grace Choi (Women’s Golf), Alec Krystek (Men’s Gymnastics), Artz (Women’s Gymnastics), Margaret Metzger (Women’s Lacrosse), Lexie Beemer (Rowing), Kate Wright (Rowing), Ransford (Men’s Swimming & Diving) and Will Sheeran (Men’s Track & Field).

 

Michigan’s 2016-17 Big Ten Distinguished Scholars

 

Baseball (1)

Benjamin Keizer, So., Sport Management, Portage, Mich.

 

Women’s Basketball (1)

Danielle Williams, Sr., Psychology, Phoenix, Ariz.

 

Men’s Cross Country (2)

Connor Mora, Sr., Sport Management, Cedar Springs, Mich.

Ned Willig, Gr., Environmental Informatics (MS), Phoenixville, Pa.

 

Women’s Cross Country (6)

Rachel Barrett, Jr., Movement Science, Milford, Mich.

Kali Dent, Jr., Neuroscience, Midland, Mich.

Erin Finn, Sr., Biochemistry, West Bloomfield, Mich.

Kieran Gallagher, Gr., Epidemiology (MS), Los Altos, Calif.

Sophie Linn, Sr., Sport Management, Adelaide, Australia

Sarah Zieve, Sr., Public Policy, Northport, N.Y.

 

Field Hockey (3)

Maggie Bettez, So., Sport Management, Acton, Mass.

Esther de Leijer, Gr., Kinesiology, Nijmegen, Netherlands

Eliza Stein, Sr., Biopsychology, Cognition and Neuroscience, Ann Arbor, Mich.

 

Football (6)

Jordan Glasgow, So., Business Administration, Aurora, Ill.

Michael Jocz, Gr., Mechanical Engineering, Novi, Mich.

Garrett Moores, Sr., Political Science, Northville, Mich.

Grant Newsome, So., American Culture, McLean, Va.

Jack Wangler, Sr., Cognitive Science, Royal Oak, Mich.

Michael Wroblewski, Sr., Health and Fitness, Saint Clair Shores, Mich.

 

Women’s Golf (2)

Grace Choi, Sr., Economics, Dallas, Texas

Megan Kim, Jr., International Studies, Redondo Beach, Calif.

 

Men’s Gymnastics (1)

Alec Krystek, Jr., Aerospace Engineering, Lake Orion, Mich.

 

Women’s Gymnastics (1)

Nicole Artz, Sr., Elementary Education, Holland, Mich.

Talia Chiarelli, Sr., Sport Management, Boston, Mass.

 

Women’s Lacrosse (5)

Emily Braun, Sr., Movement Science, Grand Rapids, Mich.

Margaret Metzger, Sr., Psychology, Bloomfield Hills, Mich.

Lauren Oberlander, Sr., Psychology, Westfield, N.J.

Anna Schueler, Sr., Sport Management, Chicago, Ill.

Ariana Vespa, So., LSA Undeclared, Birmingham, Mich.

 

Rowing (8)

Lexie Beemer, Sr., Kinesiology, Ann Arbor, Mich.

Laura Foster, Sr., History and Psychology, West Windsor, N.J.

Lauren Gilbert, Sr., Neuroscience, Brighton, Mich.

Victoria Glunt, So., Industrial and Operational Engineering, Concord, Ohio

Alexis Jones, Jr., Biochemistry, Dallas, Tex.

Karla McDaniel, Sr., Business Administration, Tallahassee, Fla.

Kinsey Vear, Sr., Evolutionary Anthropology, Marquette, Mich.

Kate Wright, Sr., Psychology, Lakeville, Minn.

 

Men’s Soccer (3)

Tyler Anderson, Sr., Business Administration, Bloomington, Minn.

Ivo Cerda, So., LSA Undeclared, Santiago, Chile

Ali Jawad, Sr., Biopsychology, Cognition, Neuroscience, Dearborn, Mich.

 

Women’s Soccer (5)

Bailey Haydock, Sr., Industrial & Operations Engineering, Tulsa, Okla.

Jessica Heifetz, Sr., Communication, Warren, N.J.

Sarah Jackson, Jr., Sport Management, Southborough, Mass.

Anna Soccorsi, Sr., Environment, Yardley, Pa.

Jackie White, So., Business Administration, Livonia, Mich.

 

Softball (1)

Alex Sobczak, So., Biopsychology, Cognition and Neuroscience, Bloomfield, Mich.

 

Men’s Swimming & Diving (4)

Colin Eaton, Sr., Biomolecular Science, Gresham, Ore.

Blake Maczka, So, Business Administration, Richardson, Texas

PJ Ransford, Jr., Mechanical Engineering, Pittsford, N.Y.

Evan White, Jr., Movement Science, Oakville, Ontario

 

Women’s Swimming & Diving (3)

Madison Horton, Sr., Ecology and Evolutionary Biology and History, Milton, Ga.

Carolyn McCann, Jr., Civil Engineering, Gig Harbor, Wash.

G Ryan, Jr., English and Women’s Studies, Kutztown, Pa.

 

Men’s Tennis (1)

Jathan Malik, Sr., Organizational Studies, London, England

 

Women’s Tennis (2)

Kate Fahey, So., International Studies, Fair Haven, N.J.

Mira Ruder-Hook, Jr., International Studies and French, Denver, Colo.

 

Men’s Track & Field (5)

Kevin Haughn, Jr., Aerospace Engineering, Portage, Mich.

Connor Mora, Sr., Sport Management, Cedar Springs, Mich.

Brennan Munley, Jr., Biomolecular Science, Clarkston, Mich.

Will Sheeran, Gr., Molecular, Cell and Developmental Biology (MS), Medina, Wash.

Ned Willig, Gr., Environmental Informatics (MS), Phoenixville, Pa.

 

Women’s Track & Field (11)

Rachel Barrett, Jr., Movement Science, Milford, Mich.

Emma Bauer, So., Biopsychology, Cognition & Neuroscience, South Lyon, Mich.

Tori Chapin, Jr., Business Administration, Fenton, Mich.

Kali Dent, Jr., Neuroscience, Midland, Mich.

Erin Finn, Sr., Biochemistry, West Bloomfield, Mich.

Kieran Gallagher, Gr., Epidemiology (MPH), Los Aptos, Calif.

Kira Garry, Gr., Environmental Health Science (MPH), Montauk, N.Y.

Christina Hallmann, So., Psychology, Loveland, Ohio

Sophie Linn, Sr.,                Sport Management, Adelaide, Australia

Meghan Marias, Jr., Linguistics and Psychology, Frankfort, Ill.

Sarah Zieve, Sr., Public Policy, Northport, N.Y.

 

Volleyball (1)

Maddy Abbott, So., Sociology, Newport Coast, Calif.

 

Water Polo (5)

Emily Browning, Sr., Screen Arts and Cultures, Lake Forest, Calif.

Kaitlyn Cozens, Sr., Sport Management, Sacramento, Calif.

Laura Jimenez, Jr., International Studies, Commerce, Calif.

Danielle Johnson, Sr., Sport Management, Walnut Creek, Calif.

Allison Skaggs, Sr., Sport Management, Lake Forest, Calif.

 

Wrestling (1)

Kostya Golobokov, So., Computer Science, Moscow, Russia