Positively Promoting the Student Athlete Since 1992

Crossroads League Announces Men’s Outdoor Track Award Winners

 

AVON, Ohio – The Crossroads League announced its 2021 Men’s Outdoor Track and Field All-League Team and Coach-of-the-Year honors on Tuesday, just days after Marian took its fifth title in the past six years.

 

The Knights earned 12 All-Crossroads League honors from 11 different events and claimed victory in three of the 22 events at the meet. Tyler Thomas led the way for MU, taking wins in the 100-meters and 4×100-meter relay for the Knights. Marian’s Michael Holman was also voted the Crossroads League Coach of the Year.

 

The All-Crossroads League honors are awarded to any individual or relay that finished among the top-three in an event. The Crossroads League Coach-of-the-Year honor is voted on by the 10 league head coaches.

 

2021 Crossroads League Coach of the Year

Michael Holman, Marian

 

2021 All-Crossroads League Performers

 

100
Tyler Thomas, Marian
Thomas Jackson, Bethel
Caleb Schutte, Taylor

 

110 Hurdles
Terril Skinner, Mount Vernon Nazarene
Zach Lamphere, Spring Arbor
Nicholas Mitchell, Marian

 

200
Caleb Schutte, Taylor
Matthew Hamer, Marian
Austin Hickerson, Spring Arbor

 

400
Austin Hickerson, Spring Arbor
Charlie Young, Indiana Wesleyan
Andrew McDade, Marian

 

400 Hurdles
Dylan Felger, Huntington
Bailey Mott, Bethel
Sebastian Alonso, Bethel

 

800
Steven Ott, Indiana Wesleyan
Max Whittredge, Spring Arbor
Kyle Smith, Grace

 

1,500
Steven Ott, Indiana Wesleyan
Adrien Gentie, Huntington
Elijah Chesterman, Huntington

 

5,000
Haile Stutzman, Huntington
Chris Maxon, Indiana Wesleyan
Alex Helmuth, Taylor

 

10,000
Chris Maxon, Indiana Wesleyan
Kent Yoder, Huntington
Alex Helmuth, Taylor

 

Steeplechase
Landon Miller, Indiana Wesleyan
Connor White, Taylor
Sam Hardy, Taylor

 

4×100 Relay
Tyler Thomas / Matthew Hamer / Nic Novotny / Charles Crayton, Marian
Thomas Jackson / Richard Corbitt / Travis Sperry / Taylor Knight, Bethel
Isaac Findley / John Green / Michael Williams / Braden Smith, Grace

 

4×400 Relay
William Arnold / Drew Thornton / Mychal Vinson / Andrew McDade, Marian
Isaac Findley / Michael Williams / Tanner Sallee / Kyle Smith, Grace
Heath Atkins / Dylan Felger / Josiah Sovine / Riley Meek, Huntington

 

4×800 Relay
Haile Stutzman / Adrien Gentie / Josiah Sovine / Elijah Chesterman, Huntington
Maurice Macklin / Isaac Beatty / Luke Smith / Tanner Sallee, Grace
Drew Thornton / Kyle Liwanag / Nathan Blyly / Howard Hendricks, Marian

 

High Jump
Isaac Brown, Grace
Simon Graber Miller, Goshen
Matthew Jenkins, Marian

 

Pole Vault
Scott Rathbun, Indiana Wesleyan
Bryce Carmack, Marian
Ryan Trick, Bethel

 

Long Jump
Thomas Jackson, Bethel
Chase Maxey, Marian
Desmond Wilkins, Indiana Wesleyan

 

Triple Jump
Thomas Jackson, Bethel
Alec Keffeler, Indiana Wesleyan
Noah Bise, Huntington

 

Shot Put
Kyler Dickey, Mount Vernon Nazarene
Tyler Majors, Marian

Isaiah Tipping, Marian

 

Discus
Zach Jenney, Mount Vernon Nazarene
Dan Heinig, Indiana Wesleyan
Liam Hesting, Taylor

 

Hammer
Jacob Gerber, Goshen
Liam Hesting, Taylor
Bailey Lang, Bethel

 

Javelin
Mitch De Jong, Taylor
Abbott Joy, Grace
Isaac Brown, Grace

 

Decathlon
Elisha Fleming, Bethel
Jarett Keffeler, Indiana Wesleyan
Bradey Gerke, Huntington