Positively Promoting the Student Athlete Since 1992

Crossroads League Announces Men’s Outdoor Track Award Winners

 

AVON, Ohio – The Crossroads League formally announced its 2019 Men’s Outdoor Track and Field All-League Team and Coach-of-the-Year honors on Wednesday, just days after Bethel claimed the championship.

 

The Pilots earned 15 All-Crossroads League honors from 12 different events and claimed victory in four of the 21 events at the two-day meet. Jordan Downs led the way once again for BU, with victories in the pole vault, long jump and triple jump and additional All-CL performances in the 200-meters and 4×100-meter relay. Bethel’s Tony Natali was named the CL Coach of the Year following the squad’s sweep of the CL Indoor and Outdoor Championships.

 

The All-Crossroads League honor is awarded to any individual or relay that finished among the top-three in an event at the league championship meet. The Crossroads League Coach-of-the-Year honor is given to the head coach of the championship team.

 

2019 Crossroads League Coach of the Year

Tony Natali, Bethel

 

2019 All-Crossroads League Performers

 

100
Austin Peerman, Marian
Matthew Hamer, Marian
Corey Jones, Bethel

 

110 Hurdles
Caleb Anthony, Taylor
Ezra Griffith, Bethel
Cameron Worsham, Huntington

 

200
Austin Peerman, Marian
Jordan Downs, Bethel
Matthew Hamer, Marian

 

400
Travis Sperry, Bethel
Matthew Sakeuh, Taylor
Darryl Robinson, Taylor

 

400 Hurdles
Caleb Anthony, Taylor
Dylan Felger, Grace
Bailey Mott, Bethel

 

800
Max Whittredge, Spring Arbor
Shauntis Lewis, Taylor
Kyle Smith, Grace

 

1,500
Daniel Gerber, Taylor
Ben Byrd, Taylor
Steven Ott, Indiana Wesleyan

 

Steeplechase
Hunter Smith, Taylor
Landon Miller, Indiana Wesleyan
Connor White, Taylor

 

5,000
Josh Roth, Taylor
Hunter Smith, Taylor
Jesse Saxton, Indiana Wesleyan

 

10,000
Adam Fields, Indiana Wesleyan
Chris Maxon, Indiana Wesleyan
Conor Smith, Marian

 

4×100 Relay
Barnett/Bullock/Conde/Crayton, Marian
Griffith/Downs/Mitchell/Jones, Bethel

Barrow/Atkins/Zachary/Depriest, Huntington

 

4×400 Relay
Sakeuh/Anthony/Cramer/Robinson, Taylor
Brawner/Felger/Schiele/Smith, Grace
Buckeridge/Bullock/Conde/Crayton, Marian

 

4×800 Relay
Miller/Howard/Ott/Ellens, Indiana Wesleyan
Belinchon/Blyly/Buckeridge/Fierek, Marian
Byrd/Gerber/White/Lewis, Taylor

 

High Jump
Simon Miller, Goshen
Jacob Marsh, Bethel
Jonah Lester, Bethel

 

Pole Vault
Jordan Downs, Bethel
Scott Rathbun, Indiana Wesleyan
Jonathan DeHaan, Taylor

 

Long Jump
Jordan Downs, Bethel
Thomas Jackson, Bethel
Jonah Lester, Bethel

 

Triple Jump
Jordan Downs, Bethel
Chase Maxey, Marian
Isaac Brown, Grace

 

Shot Put
Mitchell Soviak, Mount Vernon Nazarene
Brennan Coil, Indiana Wesleyan
Joey McDonald, Mount Vernon Nazarene

 

Discus
Brennan Coil, Indiana Wesleyan
Bailey Lang, Bethel
Joey McDonald, Mount Vernon Nazarene

 

Hammer
Jacob Gerber, Goshen
Bailey Lang, Bethel
Tagg Edgell, Mount Vernon Nazarene

 

Javelin
Thomas Hickerson, Grace
Abbott Joy, Grace
Jack Mennen, Indiana Wesleyan