BY PAUL CONDRY AND MATT KOPSEA

HOT OFF THE PRESS

Carroll (Fort Wayne) ended Fort Wayne’s Snider’s quest for a 13th straight sectional title with a 42-31 triumph in the Class 6A Sectional 3 semifinals.

Elkhart Central’s Mark Brownlee raced 39 times for a school-record 307 yards with five scores in the No. 9 Blazers’ 38-31 victory over No. 6 Concord in Class 5A Sectional 10 action.

Lawrence North snapped a 13-game losing streak to rival Lawrence Central with a 14-7 decision in Class 6A Sectional 7 play.

Caleb Krockover’s 34-yard field goal with 1:46 remaining lifted defending No. 5 and Class 3A state champion West Lafayette to a 34-31 win over Guerin Catholic in Sectional 28 action.

Heritage is searching for a new coach after Nico Tigulis stepped down after compiling a four-year record of 8-33, including a 2-9 finish this past fall.

Kokomo’s Richard Benberry has resigned after two seasons. He went 7-14 with the Wildkats, including a 2-8 mark this past season.

SECTIONAL SEMIFINAL SCORES

CLASS 6A SECTIONAL 1

Crown Point 22, Lake Central 7

Merrillville 27, Lafayette Jeff 20

SECTIONAL 2

Penn 13, Portage 6

Warsaw 35, Chesterton 28

SECTIONAL 3

Carroll (Fort Wayne) 42, Fort Wayne Snider 31

Homestead 24, Noblesville 21 (OT)

SECTIONAL 4

Carmel 28, Hamilton Southeastern 14

Westfield 42, Fishers 14

SECTIONAL 5

Brownsburg 27, Avon 24

Zionsville 36, Pike 0

SECTIONAL 6

Ben Davis 57, Perry Meridian 0

Southport 41, Indianapolis Tech 40

SECTIONAL 7

Lawrence North 14, Lawrence Central 7

Warren Central 17, Indianapolis North Central 10

SECTIONAL 8

Center Grove 31, Columbus East 7

Franklin Central 14, Columbus North 11

CLASS 5A SECTIONAL 9

LaPorte 14, Michigan City 10

Valparaiso 69, Munster 6

SECTIONAL 10

Elkhart Central 38, Concord 31

Mishawaka 38, Elkhart Memorial 6

SECTIONAL 11

Fort Wayne Bishop Dwenger 35, Fort Wayne North 22

Fort Wayne Northrop 24, Goshen 6

SECTIONAL 12

Lafayette Harrison 35, Anderson 0

McCutcheon 30, Kokomo 6

SECTIONAL 13

Decatur Central 49, Terre Haute North 0

Indianapolis Cathedral 38, Terre Haute South 14

SECTIONAL 14

Franklin 42, Seymour 0

New Palestine 35, Whiteland 7

SECTIONAL 15

Bloomington South 49, Evansville North 20

Castle 28, Bloomington North 21 (OT)

SECTIONAL 16

Floyd Central 44, Bedford North Lawrence 30

Jeffersonville 23, New Albany 7

CLASS 4A SECTIONAL 17

Hobart 35, Highland 0

Lowell 55, Griffith 20

SECTIONAL 18

New Prairie 49, Culver Academy 3

Plymouth 28, South Bend Saint Joseph 12

SECTIONAL 19

East Noble 42, DeKalb 14

Leo 10, NorthWood 6

SECTIONAL 20

Marion 27, New Haven 12

Mississinewa 30, Huntington North 6

SECTIONAL 21

Mount Vernon (Fortville) 45, New Castle 8

Pendleton Heights 42, Greenfield 7

SECTIONAL 22

Indianapolis Roncalli 45, Indianapolis Attucks 14

Lebanon 32, Western 31

SECTIONAL 23

East Central 49, Greenwood 35

Mooresville 41, Martinsville 16

SECTIONAL 24

Evansville Central 27, Jasper 16

Evansville Memorial 33, Boonville 13

CLASS 3A SECTIONAL 25

Calumet 32, River Forest 13

Knox 36, Twin Lakes 7

SECTIONAL 26

Jimtown 27, Tippecanoe Valley 6

Mishawaka Marian 42, West Noble 20

SECTIONAL 27

Fort Wayne Concordia 17, Norwell 14

Peru 37, Heritage 7

SECTIONAL 28

Indianapolis Bishop Chatard 49, North Montgomery 12

West Lafayette 34, Guerin Catholic 31

SECTIONAL 29

Danville 48, West Vigo 9

Indianapolis Cardinal Ritter 35, Greencastle 13

SECTIONAL 30

Princeton 35, Edgewood 6

Vincennes 42, Brown County 19

SECTIONAL 31

Greensburg 36, Batesville 12

Lawrenceburg 49, Charlestown 18

SECTIONAL 32

Heritage Hills 21, Gibson Southern 20

Southridge 62, North Harrison 20

CLASS 2A SECTIONAL 33

Andrean 27, Boone Grove 0

Rensselaer 35, North Newton 6

SECTIONAL 34

Lewis Cass 53, Rochester 9

LaVille 35, Bremen 14

SECTIONAL 35

Eastside 13, Fort Wayne bishop Luers 6

Fairfield 35, Prairie Heights 0

SECTIONAL 36

Eastbrook 34, Tipton 7

Eastern (Greentown) 20, Alexandria 7

SECTIONAL 37

South Vermillion 41, Cascade 38

Western Boone 49, North Putnam 7

SECTIONAL 38

Heritage Christian 28, Eastern Hancock 6

Indianapolis Scecina 49, Shenandoah 22

SECTIONAL 39

Providence 42, Eastern (Pekin) 16

Triton Central 41, Paoli 8

SECTIONAL 40

Evansville Mater Dei 44, Linton-Stockton 20

North Knox 25, Forest Park 0

CLASS 1A SECTIONAL 41

Culver 14, South Central 6

North Judson 16, Winamac 0

SECTIONAL 42

Traders Point Christian 51, North White 6

Lafayette Central Catholic 45, Clinton Prairie 14

SECTIONAL 43

Madison-Grant 55, Union City 27

South Adams 28, Monroe Central 6

SECTIONAL 44

Adams Central 48, North Miami 22

Northfield 14, Southwood 6

SECTIONAL 45

North Vermillion 28, South Putnam 13

Parke Heritage 44, Attica 26

SECTIONAL 46

Park Tudor 13, Indiana Deaf 12

Indianapolis Lutheran 28, Covenant Christian 15

SECTIONAL 47

Milan 34, Hagerstown 14

North Decatur 12, Tri 0

SECTIONAL 48

Perry Central 42, North Central (Farmersburg) 12

West Washington 50, North Daviess 22

SECTIONALS FINAL PAIRINGS

CLASS 6A

1: Merrillville (9-1) at Crown Point (6-4)

2: Penn (6-4) at Warsaw (8-2)

3: Carroll (Fort Wayne) (7-3) at Homestead (10-0)

4: Westfield (6-4) at Carmel (7-3)

5: Brownsburg (7-3) at Zionsville (4-6)

6: Southport (7-3) at Ben Davis (6-4)

7: Lawrence North (4-6) at Warren Central (7-3)

8: Franklin Central (5-5) at Center Grove (5-5)

Here is the last time these teams won a sectional title: Merrillville (2015), Crown Point (2018), Penn (2017), Warsaw (none), Carroll (Fort Wayne (2014), Homestead (2012), Westfield (2016), Carmel (2018), Brownsburg (2009), Zionsville (2017), Southport (2014), Ben Davis (2017), Lawrence North (1990), Warren Central (2018), Franklin Central (1993), Center Grove (2018).

CLASS 5A

9: Valparaiso (10-0) at LaPorte (3-7)

10: Mishawaka (7-3) at Elkhart Central (9-2)

11: Fort Wayne Northrop (5-5) at Fort Wayne Bishop Dwenger (9-1)

12: McCutcheon (6-4) at Harrison (West Lafayette) (8-2)

13: Decatur Central (9-2) at Indianapolis Cathedral (8-2)

14: Franklin (8-2) at New Palestine (10-0)

15: Bloomington South (6-4) at Castle (6-4)

16: Jeffersonville (4-6) at Floyd Central (8-2)

Here is the last time these teams won a sectional title: LaPorte (2014), Valparaiso (2018), Elkhart Central (2014), Mishawaka (2018), Fort Wayne Bishop Dwenger 92018), Fort Wayne Northrop (1999), McCutcheon (1999), Harrison (West Lafayette) (2018), Decatur Central (2018), Indianapolis Cathedral (2017), Franklin (1994), New Palestine (2018), Bloomington South (2018), Castle (2018), Jeffersonville (2007), Floyd Central (2009).

CLASS 4A

17: Lowell (7-4) at Hobart (9-2)

18: Plymouth (9-2) at New Prairie (10-1)

19: Leo (10-1) at East Noble (11-0)

20: Mississinewa (10-1) at Marion (9-2)

21: Pendleton Heights (7-4) at Mount Vernon (Fortville) (9-2)

22: Lebanon (5-5) at Indianapolis Roncalli (6-5)

23: East Central (11-0) at Mooresville (9-2)

24: Evansville Memorial (9-1) at Evansville Central (9-2)

Here is the last times these teams won a sectional title: Lowell (2018), Hobart (2016), New Prairie (2017), Plymouth (2015), East Noble (2003), Leo (2011), Mississinewa (2017), Marion (2018), Mount Vernon (Fortville (2012), Pendleton Heights (2011), Indianapolis Roncalli (2016), Lebanon (1997), East Central (2018), Mooresville (2018), Evansville Memorial (2018), Evansville Central (2018).

CLASS 3A

25: Knox (10-1) at Calumet (9-1)

26: Jimtown (7-4) at Mishawaka Marian (10-1)

27: Fort Wayne Concordia (6-5) at Peru (6-5)

28: West Lafayette (9-2) at Indianapolis Bishop Chatard (10-1)

29: Indianapolis Cardinal Ritter (7-4) at Danville (6-5)

30: Vincennes Lincoln (7-4) at Princeton (3-8)

31: Lawrenceburg (10-1) at Greensburg (7-4)

32: Southridge (9-2) at Heritage Hills (11-0)

Here is the last time these teams won a sectional crown: Knox (none), Calumet (none), Jimtown (2014), Mishawaka Marian (2018), Fort Wayne Concordia (2016), Peru (1982), West Lafayette (2018), Indianpolis Bishop Chatard (2018), Indianapolis Cardinal Ritter (2016), Danville (2017), Vincennes Lincoln (2006), Princeton (1986), Lawrenceburg (2017), Greensburg (2012), Heritage Hills (2014), Southridge (2018).

CLASS 2A

33: Rensselaer Central (9-2) at Andrean (8-3)

34: LaVille (9-2) at Lewis Cass (10-1)

35: Fairfield (6-5) at Eastside (9-2)

36: Eastbrook (9-2) at Eastern (Greentown) (11-0)

37: Western Boone (10-1) at South Vermillion (7-4)

38: Indianapolis Scecina (8-3) at Heritage Christian (10-1)

39: Triton Central (8-3) at Providence (5-6)

40: Evansville Mater Dei (9-2) at North Knox (8-3)

Here is the last time these teams won a sectional championship: Rensselaer Central (2014), Andrean (2014), Lewis Cass (2012), LaVille (2017), Fairfield (2009), Eastside (nine), Eastbrook (2018), Eastern (Greentown) (none), Western Boone (2018), South Vermillion (none), Indianapolis Scecina (2018), Heritage Christian (2008), Providence (2017), Triton Central (2014), Evansville Mater Dei (2016), North Knox (1974).

CLASS 1A

41: Culver (7-4) at North Judson (6-4)

42: Lafayette Central Catholic (8-3) at Traders Point Christian (9-1)

43: Madison-Grant (4-7) at South Adams (11-0)

44: Adams Central (10-1) at Northfield (7-4)

45: Parke Heritage (10-1) at North Vermillion (10-1)

46: Park Tudor (3-7) at Indianapolis Lutheran (10-0)

47: North Decatur (10-1) at Milan (9-2)

48: West Washington (10-1) at Perry Central (7-4)

Here is the last time these teams celebrated a sectional crown: Culver (2009), North Judson (2004), Traders Point Christian (none), Lafayette Central Catholic (2016), Madison-Grant (2008), South Adams (2016), Northfield (2015), Adams Central (2018), Park Tudor (2005), Indianapolis Lutheran 2018), Milan (2016), North Decatur (1998), Perry Central (2010), West Washington (2015).

UPS AND DOWNS

Here is the last time these teams were 11-0.

South Adams (1992), East Central (1994), Eastern (Greentown) (first time), East Noble (2003), Heritage Hills (2007), Indianapolis Lutheran (10-0-first time), Valparaiso (10-0-2010), Homestead (10-0-2011), New Palestine (10-0-2018)

Here is the last time these teams were 0-10.

Washington (2014), Elwood (2018), Connersville (2018), Northwestern (first time), Shelbyville (first time), Caston (2018), Monrovia (2005), South Newton (2018), Muncie Central (2010), Bellmont (first time), South Bend Adams (2006), Pike Central (2010), Frankfort (2018), Evansville Harrison (2009), Fort Wayne Wayne (2015), Whitko (2017), Fountain Central (first time), Gary Roosevelt (2013), Munster (first time), Perry Meridian (2008), Hammond (0-9-2018).

LONGEST WINNING STREAKS

New Palestine has earned 24 consecutive victories

South Adams, East Central, Eastern (Greentown), East Noble, and Heritage Hills, have won 11 straight games.

Valparaiso, Indianapolis Lutheran, Homestead, and Lawrenceburg have a 10-game winning streak.

Hobart, Decatur Central, Western Boone, and Eastbrook have claimed nine straight wins.

Heritage Christian, North Decatur, Calumet, and Eastside have won eight contests in a row.

LONGEST CURRENT LOSING STREAKS

Hammond Bishop Noll has a 37-game losing streak.

South Newton has a 32-game losing skid.

Caston is in the midst of a 29-game losing streak.

Connersville has a 24-game losing streak.

Hammond has lost 22 straight games.

Frankfort and Elwood have dropped 21 games in a row.

Evansville Harrison, Pike Central, and Washington have lost 16 games in a row.

Shelbyville and Muncie Central have dropped 15 straight contests.

Perry Meridian has lost 14 consecutive games

Fountain Central and Whitko have a 13-game losing streak.

South Bend Adams has lost 12 in a row.

Northwestern, Bellmont, Monrovia, Fort Wayne Wayne, and Gary Roosevelt all have an 11-game losing streak.

Munster has lost 11 straight games.

Anderson Prep Academy, Indianapolis Shortridge, Goshen, and Taylor have a nine-game losing skid.

Terre Haute has lost eight consecutive games.

Portage, South Bend Clay, Triton, and Whiting have all lost seven games in a row.

TOURANAMENT SUCCESS

West Lafayette and Western Boone have claimed eight straight post-season wins.

Fort Wayne Bishop Dwenger has won seven straight playoff games.

New Palestine and Warren Central have a six-game post-season winning streak.

ALL-TIME LEADERS IN PLAYOFF WINS: Fort Wayne Bishop Luers – 132-26 (.835), Indianapolis Bishop Chatard – 128-26 (.831), Carmel – 126-34 (.788), Indianapolis Cathedral – 120-25 (.828), Penn – 119-35 (.773), Fort Wayne Bishop Dwenger – 118-32 (.787), Indianapolis Roncalli – 108-29 (.788), Ben Davis – 106-25 (.809), Fort Wayne Snider – 106-36 (.746), Jimtown – 104-33 (.759), Evansville Mater Dei – 98-35 (.737), Sheridan – 98-31 (.760), Hobart – 97-36 (.729), NorthWood – 96-37 (.722), Warren Central – 91-26 (.778).

WINNINGEST ACTIVE COACHES (Bolded are still active in playoffs)

Larry “Bud” Wright (Sheridan) 424, Russ Radtke (New Prairie) 366, Mike Gillin (Mooresville) 328, Bob Gaddis (Columbus East) 322, Mo Moriarity (Bloomington South) 303, John Hart (Brownsburg) 299, Jeff Adamson (Eastbrook) 277, Reed May (Brownstown Central) 268, Rick Wimmer (Fishers) 263, Eric Moore (Center Grove) 241, Scott Mannering (Twin Lakes) 241, Mark Bless (Avon) 233, Kevin O’Shea (Indianapolis North Central) 232, Mike Johnson (Logansport) 227, Mike Goebel (Evansville Mater Dei) 226, George Gilbert (Taylor) 223, Bart Curtis (Warsaw) 216, John Hendryx (Knox) 216, Scot Shaw (Elkhart Memorial) 210, Brian Moore (Parke Heritage) 205, Ott Hurrle (Indianapolis Scecina) 201.

CLOSING IN ON 200 WINS: Sherwood Haydock (Woodlan) 195

CLOSING IN ON 100 WINS: Ron Qualls (Anderson) 99, John Hurley (Evansville Memorial) 96.