Positively Promoting the Student Athlete Since 1992

BY PAUL CONDRY AND MATT KOPSEA

HOT OFF THE PRESS

Andy Owen’s 11-year run at Evansville Central came to a close with the Bears’ 35-13 loss at East Central in Class 4A play. Owen, who announced at the start of the season he would step down to become the Evansville school corporation’s athletic director, finished with an overall mark of 78-45.

Scott Helms announced his retirement after 23 years at North Daviess where he compiled a 120-125 mark with the Cougars.

Miles McIlwain’s 78-yard kickoff return with 1:03 left lifted Brebeuf Jesuit to a 13-10 win over No. 2 West Lafayette in Class 3A action.

Isaiah Drew’s 20-yard interception return for a touchdown in the closing minute preserved Greenwood’s first regional crown since 1990 in a 34-27 win over Mississinewa in Class 4A play.

Indianapolis Arlington’s 50-15 loss to Indianapolis Lutheran in a Class 1A final marked the end of the line for the Golden Knights’ program. The school is scheduled to close at the end of the school year along with Indianapolis Northwest and Indianapolis Broad Ripple.

Michigan City earned its first regional title with a 21-7 win at Concord in Class 5A play, while Monroe Central and Eastern Greene got their first Class 1A regional crown as well with a 28-21 decision over Southwood and a 42-19 triumph over Fountain Central respectively.

Expecting an overflow crowd, the Indiana High School Athletic Association has moved the Class 4A northern semistate contest between Lowell and Fort Wayne Bishop Dwenger from Zollner Stadium to Homestead High School in Fort Wayne.

LONGEST WINNING STREAKS

Eastbrook, Danville, Pioneer, and Lowell have a 13-game winning streak.

Eastern Greene has won 13 games in a row on the field.

Indianapolis Ben Davis has won 12 straight games.

Columbus East and Penn have won 11 consecutive games.

Indianapolis Scecina has won eight straight contests

Indianapolis Lutheran has a seven-game winning streak.

Greenwood and Evansville Memorial have won six games in a row.

STILL PERFECT

Here is the last time the following teams were 13-0: Eastbrook (2009), Pioneer (2016), Lowell (2008), Danville (1999), Indianapolis Ben Davis (12-0-2001)

HERE ARE THE REGIONAL CHAMPIONS!

CLASS 6A

Penn 33, Crown Point 3

Carmel 22, Fort Wayne Snider 21

Ben Davis 50, Fishers 7

Avon 32, Center Grove 21

CLASS 5A

Michigan City 21, Concord 7

Kokomo 33, Zionsville 21

Indianapolis Cathedral 35, Bloomington South 21

Columbus East 49, Terre Haute North 18

CLASS 4A

Lowell 25, New Prairie 20

Fort Wayne Bishop Dwenger 34, Angola 0

Greenwood 34, Mississinewa 27

East Central 35, Evansville Central 13

CLASS 3A

Brebeuf Jesuit 13, West Lafayette 10

Mishawaka Marian 30, Fort Wayne Bishop Luers 7

Danville 38, Indianapolis Bishop Chatard 7

Evansville Memorial 56, Lawrenceburg 35

CLASS 2A

Woodlan 40, North Newton 28

Eastbrook 56, Lapel 26

Indianapolis Scecina 48, Western Boone 33

Southridge 47, Providence 7

CLASS 1A

Pioneer 38, LaVille 0

Monroe Central 28, Southwood 21

Indianapolis Lutheran 50, Indianapolis Arlington 15

Eastern Greene 42, Fountain Central 19

Prior to 2017, here is the last time these teams celebrated a regional championship.

Class 6A: Penn (2016), Carmel (2016), Indianapolis Ben Davis (2016), Avon (2015)

Class 5A: Michigan City (none), Kokomo (2015), Indianapolis Cathedral (2014), Columbus East (2016)

Class 4A: Lowell (2016), Fort Wayne Bishop Dwenger (2015), Greenwood (1990), East Central (2016)

Class 3A: Brebeuf Jesuit (2013), Mishawaka Marian (2015), Danville (2000), Evansville Memorial (2009)

Class 2A: Woodlan (2015), Eastbrook (2016), Indianapolis Scecina (2012), Southridge (2007)

Class 1A: Pioneer (2016), Monroe Central (none), Indianapolis Lutheran (2016), Eastern Greene (none)

FINAL FOUR BOUND (All semistate games on Friday unless indicated)

CLASS 6A

Penn (11-1) at Carmel (8-4), 7:30 p.m. EST

Avon (10-2) at Ben Davis (12-0), 7 p.m. EST

CLASS 5A

Michigan City (9-3) at Kokomo (8-4), 8 p.m. EST

Columbus East (12-1) at Indianapolis Cathedral (7-5), 7 p.m. EST

CLASS 4A

Lowell (13-0) vs. Fort Wayne Bishop Dwenger (10-3), 8 p.m. EST at Homestead High School

Greenwood (11-2) at East Central (10-3), 7 p.m. EST

CLASS 3A

Brebeuf Jesuit (9-4) at Mishawaka Marian (9-4), 7 p.m. EST

Evansville Memorial (12-1) at Danville (13-0), 5 p.m. EST, Saturday

CLASS 2A

Woodlan (11-2) at Eastbrook (13-0), 7 p.m. EST

Southridge (11-2) at Indianapolis Scecina (12-1), 2 p.m. EST, Saturday

CLASS 1A

Monroe Central (12-1) at Pioneer (13-0), 7:30 p.m. EST

Eastern Greene (10-3) at Indianapolis Lutheran (11-2), 7:30 p.m. EST

Here is the last time these teams celebrated a semistate championship.

Class 6A: Penn (2015), Carmel (2016), Indianapolis Ben Davis (2014), Avon (none)

Class 5A: Michigan City (none), Kokomo (none), Indianapolis Cathedral (2014), Columbus East (2016)

Class 4A: Lowell (2009), Fort Wayne Bishop Dwenger (2015), Greenwood (none), East Central (2015)

Class 3A: Brebeuf Jesuit (2013), Mishawaka Marian (none), Danville (1999), Evansville Memorial (2009)

Class 2A: Woodlan (none), Eastbrook (2016), Indianapolis Scecina (2012), Southridge (2006)

Class 1A: Pioneer (2016), Monroe Central (none), Indianapolis Lutheran (none), Eastern Greene (none)

ALL-TIME LEADERS IN PLAYOFF WINS (Bolded teams still active in playoffs): Fort Wayne Bishop Luers – 127-24 (.841), Indianapolis Bishop Chatard – 122-25 (.830), Carmel – 121-32 (.791), Indianapolis Cathedral – 116-23 (.834), Penn – 116-33 (.778), Fort Wayne Bishop Dwenger 110-32 (.775), Indianapolis Roncalli – 106-28 (.791), Fort Wayne Snider – 104-34 (.754), Ben Davis – 103-24 (.811), Jimtown – 102-32 (.761), Sheridan – 97-29 (.770), Hobart – 95-35 (.731), Evansville Mater Dei – 94-34 (.734), NorthWood – 93-35 (.727), Warren Central – 85-26 (.767).

ALL-TIME SECTIONAL CHAMPIONS: Carmel 29, Indianapolis Bishop Chatard 26, Fort Wayne Snider 26, Fort Wayne Bishop Dwenger 24, Penn 24, Fort Wayne Bishop Luers 23, Indianapolis Cathedral 23, Indianapolis Ben Davis 22, Jimtown 22, Evansville Mater Dei 20, Hobart 20, Sheridan 19, Adams Central 19, Indianapolis Roncalli 19, NorthWood 18, Lawrenceburg 18, East Central 18, Andrean 17, Warren Central 17, Evansville Reitz 16, Indianapolis Cardinal Ritter 16, Griffith 15, Bremen 14, Linton-Stockton 14, Lowell 14, Zionsville 14, Jasper 13, Center Grove 13, Eastbrook 13, Bloomington South 13, West Lafayette 13, Heritage Hills 12, North Judson 12, Brownstown Central 12, Castle 12, Columbus East 12, Evansville Memorial 12, Fountain Central 11, Merrillville 11, Lafayette Central Catholic 11, Tri-West 11, Eastern Hancock 10, Hagerstown 10, Hamilton Southeastern 10, Mishawaka 10, Pioneer 10, Rensselaer Central 10, South Bend Saint Joseph 10, South Putnam 10, Valparaiso 10.

ALL-TIME REGIONAL CHAMPIONS: Fort Wayne Bishop Dwenger 20, Carmel 20, Fort Wayne Bishop Luers 18, Indianapolis Bishop Chatard 18, Indianapolis Cathedral 18, Penn 17, Ben Davis 17, Fort Wayne Snider 16, Hobart 15, Indianapolis Roncalli 15, Sheridan 14, Indianapolis Cardinal Ritter 14, Evansville Mater Dei 12, Jimtown 12, Center Grove 12, Jasper 11, NorthWood 11, Adams Central 11, South Putnam 10, Bloomington South 10, Linton-Stockton 10, Columbus East 10, Heritage Hills 9, Tri-West 9, Warren Central 8, Bremen 8, Andrean 8, East Central 8, Lafayette Central Catholic 8, West Lafayette 8, Lowell 8, Evansville Memorial 8, Franklin Central 7, South Bend Saint Joseph 7.

ALL-TIME SEMISTATE CHAMPIONS: Fort Wayne Bishop Luers 15, Indianapolis Bishop. Chatard 14, Indianapolis Cathedral 13, Indianapolis Roncalli 12, Carmel 11, Penn 11, Indianapolis Cardinal Ritter 10, Sheridan 10, Ben Davis 10, Hobart 9, Fort Wayne Bishop Dwenger 9, Warren Central 8, Fort Wayne Snider 7, Franklin Central 6, Jimtown 6, Andrean 6, Tri-West 6, Lafayette Central Catholic 6, NorthWood 6, Evansville Mater Dei 5, Bremen 4, Indianapolis Scecina 4, South Bend Saint Joseph 4, West Lafayette 4, Center Grove 4, Bloomington South 3, Concord 3, Fountain Central 3, Goshen 3, East Central 3, Hamilton Southeastern 3, Jasper 3, Lowell 3, Southridge 3, Tipton 3, Zionsville 3.

ALL-TIME STATE CHAMPIONS: Indianapolis Bishop Chatard 13, Indianapolis Cathedral 12, Fort Wayne Bishop Luers 11, Sheridan 9, Indianapolis Roncalli 9, Warren Central 8, Ben Davis 8, Carmel 8, Lafayette Central Catholic 7, Indianapolis Cardinal Ritter 5, Penn 5, Franklin Central 4, Hobart 4, Tri-West 4, Jimtown 4, Fort Wayne Bishop Dwenger 4, Mishawaka Marian 3, Andrean 2, Blackford 2, Bloomington South 2, Bremen 2, Brownsburg 2, Castle 2, Center Grove 2, Columbus East 2, Evansville Reitz 2, Fort Wayne Snider 2, Goshen 2, Indianapolis Scecina 2, Lawrenceburg 2, North Montgomery 2, West Lafayette 2, Zionsville 2.

MILESTONES (Bolded coaches still active in playoffs)

WINNINGEST ACTIVE COACHES: Larry “Bud” Wright (Sheridan) 410, Russ Radtke (New Prairie) 350, Mike Gillin (Mooresville) 308, Bob Gaddis (Columbus East) 302, Mo Moriarity (Bloomington South) 291, John Hart (Brownsburg) 283, Jeff Adamson (Eastbrook) 255, Rick Wimmer (Fishers) 252, Reed May (Brownstown Central) 248, Rick Streiff (Indianapolis Cathedral) 242, Scott Mannering (Twin Lakes) 232, Leroy Marsh (Munster) 228, Eric Moore (Center Grove) 227, George Gilbert (Tri-Central) 222, Mike Johnson (Logansport) 221, Kevin O’Shea (Indianapolis North Central) 217, Mark Bless (Avon) 215, Mike Goebel (Evansville Mater Dei) 212, Scot Shaw (Elkhart Memorial) 204, Brett Colby (Kokomo) 204, Bart Curtis (Mishawaka) 201

CLOSING IN ON 200: John Hendryx (Knox) 199, Kirk Kennedy (Franklin County) 192, Sherwood Haydock (Woodlan) 187, Jeff Cain (Whiting) 182, Ott Hurrle (Indianapolis Scecina) 182

CLOSING IN ON 150: Chris Svarczkopf (Fort Wayne Bishop Dwenger) 149, Steve Weber (Bedford North Lawrence) 148, Dave Pasch (Indianapolis Lutheran) 141

CLOSING IN ON 100: Brian Crabtree (North Vermillion) 99, Jayson West (Warren Central) 97, Kurt Tippmann (Fort Wayne Snider) 97, Aaron Tolle (Tipton) 95, Bob Miller (Fairfield) 93, Mike Campbell (Jimtown) 92, Kevin Hutchins (Monrovia) 92, Doug Hurt (Castle) 91