Positively Promoting the Student Athlete Since 1992

THE INDIANA FOOTBALL DIGEST’S INSIDER 2017 PLAYOFFS – SEMISTATE FINALS

by | Nov 21, 2017 | Featured, Football Blogs, Headlines, RRSN News | 0 comments

BY PAUL CONDRY AND MATT KOPSEA

HOT OFF THE PRESS

After 23 years, Pat Parks has decided to step as the top man at Shelbyville. Parks leaves with an overall mark of 126-120.

River Forest is looking for a new coach after Austen Robison resigned after three seasons with a 13018 mark.

Scott Helms announced his retirement after 23 years at North Daviess where he compiled a 120-125 mark with the Cougars.

There will be a new state champion in all six classes after Penn’s 34-7 victory over defending Class 6A champion Carmel. The loss also snapped the Greyhounds’ eight-game post-season winning streak.

Luke Crilly’s 28-yard field goal as time expired helped Woodlan clinch its first state title game appearance since 1981 with a 15-14 win over top-ranked Eastbrook in Class 2A action.

Caleb Hamilton’s five-yard touchdown romp with 2:17 remaining lifted Eastern Greene to the state finals for the first time with a 12-8 win over Indianapolis Lutheran in Class 1A play.

Kyle Wade tossed for 194 yards and two scores as Kokomo earned its first trip to the state finals with a 21-14 win over Michigan City.

Pioneer will be making its second straight appearance in the Class 1A finale as a result of a 42-14 win over Monroe Central, while Columbus East is going back to the Class 5A final with its 42-13 win over Indianapolis Cathedral.

LONGEST WINNING STREAKS

Pioneer and Lowell have a 14-game winning streak.

Eastern Greene has won 14 games in a row on the field.

Indianapolis Ben Davis has won 13 straight games.

Columbus East and Penn have won 12 consecutive games.

Brebeuf Jesuit has an eight-game winning streak.

Evansville Memorial has won seven games in a row.

East Central, Kokomo, Southridge, and Woodlan have captured five straight contests.

STILL PERFECT

Here is the last time the following teams were 14-0: Pioneer (2016), Lowell (first time), Ben Davis (13-0-2001)

HERE ARE THE SEMISTATE CHAMPIONS!

CLASS 6A

Penn 34, Carmel 7

Ben Davis 57, Avon 20

CLASS 5A

Kokomo 21, Michigan City 14

Columbus East 42, Indianapolis Cathedral 13

CLASS 4A

Lowell 21, Fort Wayne Bishop Dwenger 7

East Central 27, Greenwood 14

CLASS 3A

Brebeuf Jesuit 17, Mishawaka Marian 0

Evansville Memorial 28, Danville 7

CLASS 2A

Woodlan 15, Eastbrook 14

Southridge 24, Indianapolis Scecina 7

CLASS 1A

Pioneer 42, Monroe Central 14

Eastern Greene 12, Indianapolis Lutheran 8

Prior to 2017, here is the last time these teams celebrated a semistate championship.

Class 6A: Penn (2015), Indianapolis Ben Davis (2014)

Class 5A: Kokomo (none), Columbus East (2016)

Class 4A: Lowell (2009), East Central (2015)

Class 3A: Brebeuf Jesuit (2013), Evansville Memorial (2009)

Class 2A: Woodlan (1981), Southridge (2006)

Class 1A: Pioneer (2016), Eastern Greene (none)

LAST TEAMS STANDING!

NOVEMBER 24

CLASS 1A CHAMPIONSHIP

Pioneer (14-0) vs. Eastern Greene (11-3), Noon EST

CLASS 3A CHAMPIONSHIP

Brebeuf Jesuit (10-4) vs. Evansville Memorial (13-1), 3:30 p.m. EST

CLASS 5A CHAMPIONSHIP

Kokomo (9-4) vs. Columbus East (13-1), 7:05 p.m. EST

NOVEMBER 25

CLASS 2A CHAMPIONSHIP

Woodlan (12-2) vs. Southridge (12-2), Noon EST

CLASS 4A CHAMPIONSHIP

Lowell (14-0) vs. East Central (11-3), 3:30 p.m. EST

CLASS 6A CHAMPIONSHIP

Penn (12-1) vs. Ben Davis (13-0), 7:05 p.m. EST

Here is the last time these teams celebrated a state championship.

Class 6A: Penn (2010), Indianapolis Ben Davis (2014)

Class 5A: Kokomo (none), Columbus East (2013)

Class 4A: Lowell (2005), East Central (1994)

Class 3A: Brebeuf Jesuit (none), Evansville Memorial (none)

Class 2A: Woodlan (none), Southridge (none)

Class 1A: Pioneer (1997), Eastern Greene (none)

ALL-TIME LEADERS IN PLAYOFF WINS (Bolded teams still active in playoffs): Fort Wayne Bishop Luers – 127-24 (.841), Indianapolis Bishop Chatard – 122-25 (.830), Carmel – 121-33 (.756), Penn – 117-33 (.780),Indianapolis Cathedral – 116-24 (.829), Fort Wayne Bishop Dwenger – 111-32 (.776), Indianapolis Roncalli – 106-28 (.791), Fort Wayne Snider – 104-34 (.754), Ben Davis – 104-24 (.813), Jimtown – 102-32 (.761), Sheridan – 97-29 (.770), Hobart – 95-35 (.731), Evansville Mater Dei – 94-34 (.734), NorthWood – 93-35 (.727), Warren Central – 85-26 (.767).

ALL-TIME SECTIONAL CHAMPIONS: Carmel 29, Indianapolis Bishop Chatard 26, Fort Wayne Snider 26, Fort Wayne Bishop Dwenger 24, Penn 24, Fort Wayne Bishop Luers 23, Indianapolis Cathedral 23, Indianapolis Ben Davis 22, Jimtown 22, Evansville Mater Dei 20, Hobart 20, Sheridan 19, Adams Central 19, Indianapolis Roncalli 19, NorthWood 18, Lawrenceburg 18, East Central 18, Andrean 17, Warren Central 17, Evansville Reitz 16, Indianapolis Cardinal Ritter 16, Griffith 15, Bremen 14, Linton-Stockton 14, Lowell 14, Zionsville 14, Jasper 13, Center Grove 13, Eastbrook 13, Bloomington South 13, West Lafayette 13, Heritage Hills 12, North Judson 12, Brownstown Central 12, Castle 12, Columbus East 12, Evansville Memorial 12, Fountain Central 11, Merrillville 11, Lafayette Central Catholic 11, Tri-West 11, Eastern Hancock 10, Hagerstown 10, Hamilton Southeastern 10, Mishawaka 10, Pioneer 10, Rensselaer Central 10, South Bend Saint Joseph 10, South Putnam 10, Valparaiso 10.

ALL-TIME REGIONAL CHAMPIONS: Fort Wayne Bishop Dwenger 20, Carmel 20, Fort Wayne Bishop Luers 18, Indianapolis Bishop Chatard 18, Indianapolis Cathedral 18, Penn 17, Ben Davis 17, Fort Wayne Snider 16, Hobart 15, Indianapolis Roncalli 15, Sheridan 14, Indianapolis Cardinal Ritter 14, Evansville Mater Dei 12, Jimtown 12, Center Grove 12, Jasper 11, NorthWood 11, Adams Central 11, South Putnam 10, Bloomington South 10, Linton-Stockton 10, Columbus East 10, Heritage Hills 9, Tri-West 9, Warren Central 8, Bremen 8, Andrean 8, East Central 8, Lafayette Central Catholic 8, West Lafayette 8, Lowell 8, Evansville Memorial 8, Franklin Central 7, South Bend Saint Joseph 7.

ALL-TIME SEMISTATE CHAMPIONS: Fort Wayne Bishop Luers 15, Indianapolis Bishop. Chatard 14, Indianapolis Cathedral 13, Indianapolis Roncalli 12, Penn 12, Carmel 11, Indianapolis Cardinal Ritter 10, Ben Davis 11, Sheridan 10, Hobart 9, Fort Wayne Bishop Dwenger 9, Warren Central 8, Fort Wayne Snider 7, Franklin Central 6, Jimtown 6, Andrean 6, Tri-West 6, Lafayette Central Catholic 6, NorthWood 6, Evansville Mater Dei 5, Bremen 4, East Central 4, Indianapolis Scecina 4, Lowell 4, South Bend Saint Joseph 4, Southridge 4, West Lafayette 4, Center Grove 4, Bloomington South 3, Columbus East 3, Concord 3, Evansville Memorial 3, Fountain Central 3, Goshen 3, Hamilton Southeastern 3, Jasper 3, Tipton 3, Zionsville 3.

ALL-TIME STATE CHAMPIONS: Indianapolis Bishop Chatard 13, Indianapolis Cathedral 12, Fort Wayne Bishop Luers 11, Sheridan 9, Indianapolis Roncalli 9, Warren Central 8, Ben Davis 8, Carmel 8, Lafayette Central Catholic 7, Indianapolis Cardinal Ritter 5, Penn 5, Franklin Central 4, Hobart 4, Tri-West 4, Jimtown 4, Fort Wayne Bishop Dwenger 4, Mishawaka Marian 3, Andrean 2, Blackford 2, Bloomington South 2, Bremen 2, Brownsburg 2, Castle 2, Center Grove 2, Columbus East 2, Evansville Reitz 2, Fort Wayne Snider 2, Goshen 2, Indianapolis Scecina 2, Lawrenceburg 2, North Montgomery 2, West Lafayette 2, Zionsville 2.

MILESTONES (Bolded coaches still active in playoffs)

WINNINGEST ACTIVE COACHES: Larry “Bud” Wright (Sheridan) 410, Russ Radtke (New Prairie) 350, Mike Gillin (Mooresville) 308, Bob Gaddis (Columbus East) 303,Mo Moriarity (Bloomington South) 291, John Hart (Brownsburg) 283, Jeff Adamson (Eastbrook) 255, Rick Wimmer (Fishers) 252, Reed May (Brownstown Central) 248, Rick Streiff (Indianapolis Cathedral) 242, Scott Mannering (Twin Lakes) 232, Leroy Marsh (Munster) 228, Eric Moore (Center Grove) 227, George Gilbert (Tri-Central) 222, Mike Johnson (Logansport) 221, Kevin O’Shea (Indianapolis North Central) 217, Mark Bless (Avon) 215, Mike Goebel (Evansville Mater Dei) 212, Brett Colby (Kokomo) 205, Scot Shaw (Elkhart Memorial) 204, Bart Curtis (Mishawaka) 201

CLOSING IN ON 200: John Hendryx (Knox) 199, Kirk Kennedy (Franklin County) 192, Sherwood Haydock (Woodlan) 188, Jeff Cain (Whiting) 182, Ott Hurrle (Indianapolis Scecina) 182

CLOSING IN ON 150: Chris Svarczkopf (Fort Wayne Bishop Dwenger) 149, Steve Weber (Bedford North Lawrence) 148, Dave Pasch (Indianapolis Lutheran) 141

CLOSING IN ON 100: Brian Crabtree (North Vermillion) 99, Jayson West (Warren Central) 97, Kurt Tippmann (Fort Wayne Snider) 97, Aaron Tolle (Tipton) 95, Bob Miller (Fairfield) 93, Mike Campbell (Jimtown) 92, Kevin Hutchins (Monrovia) 92, Doug Hurt (Castle) 91